Oenighet när OFR/O FM avslutar förhandlingen om flygteknikerna

Publicerad: 2025-10-08

Efter OFR/O FM:s möten med flygvapenledningen och Försvarsmaktens förhandlingschefer finns det nu ett nytt avtal som berör flygteknikerna. Officersförbundet beklagar att facket inte involverades i processen redan från start.

Den 15 september påkallade arbetstagarorganisationen förhandling om flygteknikerlönerna. Bakgrunden var dels att OFR/O FM var missnöjd med de föreslagna höjningarna på lönerna, dels att några av våra medlemmar saknades på listan över de som skulle få en löneförhöjning och dels att OFR/O FM tilläts komma in i processen så pass sent.

– Vi har haft flera år av brist på personal inom flygteknisk tjänst och det här är ett viktigt steg att försöka åtgärda situationen. Men oavsett resultat så borde det partsgemensamma arbetet ha genomförts ute på förbanden från start till mål, för det är där våra föreningar har kännedom om verksamheten och våra medlemmar. Då hade denna riktade löneåtgärd blivit mer kvalitetssäkrad och genomförandet hade gått snabbare, säger Carl Miemois, ombudsman vid Officersförbundet.  

Onsdagen 8 oktober avslutades förhandlingen i oenighet. Tack vare OFR/O FM får nu flera flygtekniker ta del av löneökningarna och vissa av dem kommer också få högre löner än vad Försvarsmakten först hade avsett.

– Flygtekniker är en av flera personalgrupper inom Försvarsmakten som är i stort behov av lönesatsningar. Att det nu sker en satsning för denna grupp är välkommet och glädjande. Jag kan dock konstatera att hade arbetet genomförts partsgemensamt i sin helhet, då hade vi nått ännu längre, säger Stefan Morin, ordförande i Officersförbundet.