Hoppa till huvudinnehåll

Betald ledighet

Kan jag få betald ledighet vid flytt?

Hej! Jag ska flytta om två månader och har hört att jag inte ska behöva ta semester eller tjänstledighet, utan att jag ska kunna flytta med lön. Stämmer det?

Ja, det finns två alternativ vid flytt. Första alternativet är när du flyttar och behåller samma tjänstgöringsställe. Du kan då få 1 dags betald ledigt. Andra alternativet är när du flyttar och blir arbetsled till ett nytt tjänstgöringsställe eller när du har sökt en ny tjänst i Försvarsmakten och då arbetsgivaren och du som arbetstagare kommer överens om flyttersättning. Du kan då få flyttersättning och beviljas max 3 betalda dagars ledigt. Läs mer i FAS § 9.

David Valentin Lindwall, ombudsman