Officersförbundet anser att det är positivt att Överbefälhavaren nu backar från tidigare planer avseende gemensam lägescentral och nedläggningen av en av flygvapnets flygstridsledningscentraler.
Beslutsförslagen har varit kraftigt kritiserade av en oförstående personal. Förbundet anser att svaret på frågan hur Försvarsmakten kan slippa liknande turbulens bland personalen i framtiden är att använda samverkan tidigt och öppet.
– Året har avslutats med flertal positiva utvecklingar. Både dagens Rals-avtal, beskeden om omvärderingen av besluten rörande flygstridsledning och lägescentral visar på en vilja från Försvarsmakten att lyssna på personalen och de fakta som kommer fram när ett beslutsförslag möter verkligheten, säger Lars Fresker, förbundsordförande i Officersförbundet.
Debattartikel
Det var i Svenska dagbladet lördagen den 19 december som Överbefälhavaren avslöjade att Försvarsmakten avbryter arbetet med att skapa en gemensam lägescentral, senarelägger nedläggningen av stridsledningscentralen i Hästveda, samt fortsätter den militära flygverksamheten på Ärna i Uppsala då ingen civil aktör sannolikt tar över driften av flygfältet.
Officersförbundet har inte fått del av några beslutsunderlag och vet i nuläget inte vad besluten innebär på längre sikt.
Använd samverkan
Fresker tillägger att mycket hade kunnat bli bättre om Försvarsmakten tidigare använt sig av samverkan både på central och på lokal nivå för att förankra besluten. Då hade problem kunnat belysas och oro kunnat stillas.
– Oron bland personalen har, som jag uppfattat det, handlat om två saker. Dels har det självklart funnits en oro för den egna situationen med försörjning och familjesituation och liknande. Men dessutom känner våra medlemmar en stor lojalitet mot Försvarsmaktens uppgifter och här har många medlemmar också ifrågasatt att verksamheten skulle gå att bedriva om de föreslagna förändringarna genomförts, säger han.
Information krävs
Samtidigt som beslutet välkomnas av förbundet vill förbundet betona för Försvarsmakten att det nu är viktigt att ge information till de anställda om hur framtiden ser ut.
– Många av de som varit inblandade i detta bär fortfarande på en oro inför framtiden. Vad innebär senareläggningen av nedläggningen exempelvis? Tron på ledningen har naggats i kanten. Detta löses inte bara genom en text i försvarets tidning, utan ansvariga chefer måste ut och möta de enskilda anställda och förklara framtid och nuläge, säger Lars Fresker.
Positiva tongångar
Lars Fresker ser det även som positivt att Försvarsmakten tagit till sig officersföreningarnas syn på behov av ytterligare löneutrymme utöver det som getts i Ralsen:
– Kanske kan dessa tyda på att vi under 2010 får ett bättre samarbetsklimat än vi haft under stora delar av 2009. Jag upplever att Försvarsmakten redan nu har visat en ökad vilja att samarbeta kring gemensamma problem, vilket är oerhört glädjande om det håller i sig, säger han.